Felhasználó létrehozásaFőoldal | Hír küldése | Eseménynaptár | Képek | Régi képek | Fórum | Rovatok
A te felhasználód

Főmenü
· Főoldal
· A te felhasználód
· Ajánlj minket
· Apróhírdetés
· Enciklopédia
· Eredmények
· Eseménynaptár
· Fórum
· FAQ
· Galéria
· Hír küldése
· Keresés
· Letöltések
· Linkek
· Mértékegység
· Régi hírek
· Rovatok
· Statisztika
· Szavazások
· Szöveges változat
· Tagok
· Témák
· Top 10

Tagok
Szia, Vendég
Felhasználónév
Jelszó
(Regisztráció)
Tagok:
Legutóbbi: heilingk
Mai: 0
Tegnapi: 0
Összesen: 9038

Látogatók:
Vendégek: 67
Tagok: 0
Összesen: 67

Keresés

Legújabb kép

www.szip.hu :: Téma megtekintése - Barkácsolás - házi nyílvessző-készítés, javítás, satöbbi
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Barkácsolás - házi nyílvessző-készítés, javítás, satöbbi
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3 ... 109, 110, 111  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Barkácsolás
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  

Mi a véleményed a házi késztítésű vesszőkről?
Barkácsolni? inkább vásárolok.
16%
 16%  [ 55 ]
Szerintem a házi készítésű vesszők jóval megbízhatóbbak, mint a bolti tömegtermékek
60%
 60%  [ 197 ]
A házi készítésű vesszők soha nem lesznek olyan jók, mint a "gyáriak"
23%
 23%  [ 76 ]
Összes szavazat : 328

Szerző Üzenet
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 23 Pént., 11:04 am    Hozzászólás témája: Barkácsolás - házi nyílvessző-készítés, javítás, satöbbi Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!
Ezt a témát azért indítottam, mert egy másik -szintén általam indított- témában hosszabb, ott off-topic hozzászólások keletkeztek, amik talán megérnek még egy-két misét.
Azon kívül, mint kezdő íjász, kíváncsi vagyok sajárt, és társaitok tapasztalataira a házi vesszőbarkácsolással kapcsolatban.
Én, a "nagy profi" már túl vagyok az első 2 saját készítésű vesszőmön, és azt kell mondjam, egyátalán nem nehéz veszőket csinálni, csak türelem és jó alapanyagok szükségesek hozzá.
ktomi78
Site Admin
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 23 Pént., 12:21 pm    Hozzászólás témája: Re: Barkácsolás - házi nyílvessző-készítés, javítás, satöbbi Hozzászólás, az előzmény idézésével

kapitalista írta:
Sziasztok!
Ezt a témát azért indítottam, mert egy másik -szintén általam indított- témában hosszabb, ott off-topic hozzászólások keletkeztek, amik talán megérnek még egy-két misét.
Azon kívül, mint kezdő íjász, kíváncsi vagyok sajárt, és társaitok tapasztalataira a házi vesszőbarkácsolással kapcsolatban.
Én, a "nagy profi" már túl vagyok az első 2 saját készítésű vesszőmön, és azt kell mondjam, egyátalán nem nehéz veszőket csinálni, csak türelem és jó alapanyagok szükségesek hozzá.

Bocsi, de szerintem ez a téma a Tippek és trükkök fórumba tartozik, így áthelyeztem.

Üdv,
Tomi
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 23 Pént., 1:21 pm    Hozzászólás témája: Re: Barkácsolás - házi nyílvessző-készítés, javítás, satöbbi Hozzászólás, az előzmény idézésével

ktomi78 írta:
kapitalista írta:
Sziasztok!

Bocsi, de szerintem ez a téma a Tippek és trükkök fórumba tartozik, így áthelyeztem.

Üdv,
Tomi

Köszönet, Tomi, már kértem is korábban emilben, mikor észrevettem, hogy elszúrtam.
okuz
Öreg róka
Öreg róka

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 23 Pént., 9:14 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nézzétek meg versenyen a Paku Sanyi szaru-ajkas kétféle fából összerótt vesszőit, és utána szóljatok a gyáriakról... Ha valakinek ezután még az a véleménye, hogy a gyáriak jobbak, hát...
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 26 Hétf., 10:21 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

okuz írta:
Nézzétek meg versenyen a Paku Sanyi szaru-ajkas kétféle fából összerótt vesszőit, és utána szóljatok a gyáriakról... Ha valakinek ezután még az a véleménye, hogy a gyáriak jobbak, hát...

Na, jó, azok lehet, hogy jók, de ha nem vagy asztalos, vagy hasonló, akkor nem tudsz olyan csapolást csinálni, ami vagy 10-20 centi hosszant tart a nyílvessző teljes hosszán és tökegyenes marad.
Legalábbis, ha jól emléxem arra, amit ezekről a vesszőkről hallottam...
Szal a barkácsolók számára a faanyag a legfontosabb kérdés.
okuz
Öreg róka
Öreg róka

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 27 Kedd., 6:19 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kapitalista!
Jelentem, PS daganatkutatással foglalkozó biológus és nem asztalos. Ennek ellenére jók a vesszői. De Te is azt modtad feljebb, hogy a vesszőkészítés nem ördöngőség. Én is ezt mondom, jó pár saját gyártású vessző után. Itt természetesen tradis fa vesszőkről beszélek, hiszen azt az egyenletes minőséget, amit pl. az üvegszálas gyári vesszők jelentenek, még a legjobb a gyári fa vesszők sem képesek (az anyag természetéből adódóan) megközelíteni. Tradis íjhoz azonban a siker reményében lehet házilagosan is, a gyári minőséget elérő, jó vesszőket készíteni. Még dongásokat is.
Üdv,
okuz
Vissza az elejére
Szente
Fórumozó
Fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 28 Szer., 8:01 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Felhívnám figyelmeteket a következő cikkemre itt a szip.-en
"vesszőkészítése házilag" itt szélesen kiterjesztve foglalkozom a témával, és ha megfogadjátok az ott leírt tanácsokat, olyan vesszőtök lesz hogy,,
- nagggggyon komoly.
Üdv: Esztéta Laughing

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Vendég

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 29 Csüt., 10:38 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

okuz írta:
Kapitalista!
Jelentem, PS daganatkutatással foglalkozó biológus és nem asztalos. Ennek ellenére jók a vesszői. De Te is azt modtad feljebb, hogy a vesszőkészítés nem ördöngőség. Én is ezt mondom, jó pár saját gyártású vessző után. Itt természetesen tradis fa vesszőkről beszélek, hiszen azt az egyenletes minőséget, amit pl. az üvegszálas gyári vesszők jelentenek, még a legjobb a gyári fa vesszők sem képesek (az anyag természetéből adódóan) megközelíteni. Tradis íjhoz azonban a siker reményében lehet házilagosan is, a gyári minőséget elérő, jó vesszőket készíteni. Még dongásokat is.
Üdv,
okuz

Hm, érdekes. Valahogy számomra egy hosszanti csapolást elkészíteni sokkal macerásaabbnak tűnik... Lehet, hogy ki kéne próbálnom?
számomra a házi vesszőkészítés mindenképp a legjobb megoldásnak tűnik, mivel pénzem nincs állandóan új vesszőket venni. Smile
Vissza az elejére
Vendég

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 29 Csüt., 10:41 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szente írta:
Sziasztok!

Felhívnám figyelmeteket a következő cikkemre itt a szip.-en
"vesszőkészítése házilag" itt szélesen kiterjesztve foglalkozom a témával, és ha megfogadjátok az ott leírt tanácsokat, olyan vesszőtök lesz hogy,,
- nagggggyon komoly.
Üdv: Esztéta Laughing

Szia Esztéta!
Hol találom pontosan? Most hirtelenjében utánaolvashatnékom támadt. ;-D
Vissza az elejére
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 29 Csüt., 10:43 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Néddmá, kiléptetett a rendszer.
Az előző két "beszólalás" én voltam.
Vendég

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 29 Csüt., 8:46 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia! Ezen a weblapon is megtalálod, csak keress.

" Vesszőkészítés házilag" címen

http://www.parkettas.hu/humor.htm

Visszajelzést írj azért, hogy milyen, és melyik ötletet fogod hasznosítani magadnak. Laughing
Vissza az elejére
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 29 Csüt., 10:47 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Anonymous írta:
Szia! Ezen a weblapon is megtalálod, csak keress.

" Vesszőkészítés házilag" címen

http://www.parkettas.hu/humor.htm

Visszajelzést írj azért, hogy milyen, és melyik ötletet fogod hasznosítani magadnak. Laughing

Van itt velem 2 csirke, majd ezket megkérem, hogy hullajtsanak tollat, meg talán a száraz kaktusz törzse is megteszi vesszőnek, ha eleget sodrom. Smile
okuz
Öreg róka
Öreg róka

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 31 Szomb., 10:57 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Azért a vesszőkészítés nem ENNYIRE könnyű Wink

Éppen most faragok hat dongás vesszőt (csak pihenek közben a gép előtt), aminek az ajka inazva lesz, és török módra tollazom, aztán hat másik dongás következik, szintén inazva, de mongol tollazással.
Vissza az elejére
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Júl. 31 Szomb., 10:23 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

okuz írta:
Azért a vesszőkészítés nem ENNYIRE könnyű Wink

Éppen most faragok hat dongás vesszőt (csak pihenek közben a gép előtt), aminek az ajka inazva lesz, és török módra tollazom, aztán hat másik dongás következik, szintén inazva, de mongol tollazással.

Szia!
a következő fogalmakat segíts nekem tisztázni, lécci:
- hol van a vessző ajka?
- dongás vessző
- török módon tollazás
- mongol tollazás
merénezeketmégnemértemám... Smile
okuz
Öreg róka
Öreg róka

HozzászólásElküldve: 2004 Aug. 01 Vas., 2:21 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kapitalista!
A nock régi (jobbára elfelejtett) magyar neve a vessző ajka. Nem csoda, ha nem ismerted, mostanában kezdtük feléleszteni a kifejezést.
Dongás vessző az, amelyiknek a teste a két vége felé fokozatosan, ívesen elvékonyodik. Bizonyos szempontból jobb repülési tulajdonságai vannak, mint az egyenes testű vesszőknek (ha jól sikerült! az említett első hat jó lett, az újabbakat még nem tudom). A készítésük lényege, hogy valamilyen kaparó eszközzel (pl. cserépdarab, üvegdarab, obszidián darab, kaparókés, vagy egy fémreszelő éle) egyenletesen kell vékonyítani a vesszőt a két vége felé, az ajaknál pedig meg kell hagyni az eredeti vastagságát. Ezt kell körültekerni ínnal, vagy cérnával, hogy szét ne törjön. A SZIP képtárban vannak inazott, dongás török nyilvesszőkről készült képek, ott láthatod, hogy néz ki az ajak. Az arányokat, rajzokat (és még néhány további képet) ezen a honlapon találod meg:
http://www.student.utwente.nl/~sagi/artikel/turkish/
A török tollazás (és egyes csigás íjaknál használt vesszőknél is) eltér a szokásostól (mint az európai és a mongol is, ahol a vezértoll merőleges az ajakra, és ahhoz képest állnak 120 fokban a tollak), itt ugyanis a vezértoll az ajak síkjában áll fölfelé, és ehhez igazodik 120 fokban a másik kettő. tehát úgy néz ki, mint egy kis repülőgép vezérsíkjai, van egy függőleges vezérsík (vezértoll) és két lefelé nyilazott vizszintes vezérsík. Gyűrűs oldáshoz használták. A török vesszők jellegzetesége még, hogy a (kismértékben csavart) tollak szinte közvetlenül az ajkaknál kezdődnek (kb. fél-egy cm-re az ajakbevágás végétől), így maximálisan hátul vannak és a maximális vezérlő hatást fejtik ki. A mongol vesszőknél ezzel szemben (bár ők is gyűrűvel lőnek), még az európai szokásos egyhüvelykes távolságnál is nagyobbat hagynak, néha majdnem két hüvelyknyit is. Kísérleti célból készül a kétféle vessző, össze akarom hasonlítani a repülésüket.
Üdv,
okuz
Vissza az elejére
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Aug. 01 Vas., 5:02 pm    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ez eszméletlen!
gratulálok, ezeknek az elkészítéséhez rengeteg időre és igen pontos munkára volt szükség!
Mennyire kell pontosnak lenni a dongázásnak?
Azon járatom az agyam, hogy az íjammal történelmileg tökéletesen össze nem egyeztethető módon kipróbálom én is, csak mert megtetszett.
Ez az egyik kedvenc részem az íjászatban. Smile
okuz
Öreg róka
Öreg róka

HozzászólásElküldve: 2004 Aug. 02 Hétf., 9:28 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kapitalista! Nem eszméletlen, egy vesszőtest dongázása kb. egy-másfél óra alatt kész. Az ősök biztos gyorsabban csinálták. Ehhez jön az inazás (előre beáztatott ínnal, kész hidegenyvvel, vagy tömény tapétaragasztóval) ami vesszőnként kb. 10 perc, egy napot szárad, utána tollazás szintén kb. húsz perc, utána a toll kifutó végének lecsiszolása, beinazása ismét kb. 10 perc, száradás egy nap, csiszolás, lakkozás ismét kb. 10 perc, az összes munkaidő kb. két-kétésfél óra (a szárításokat nem számolva)! Szvsz megéri.
Ami a dongázás pontosságát illeti, ha a kaparóval tkp. gyalulod a vesszőt és közben egyenletesen forgatod, akkor eléggé pontos forgástestet kapsz. A középső harmadát érintetlenül hagyod, és úgy kezded el a végek felé mozgatva a kaparót, eleinte gyengébben, később erősebben és ferde irányban gyalulva haladsz a vessző vége felé. Arányosan többet gyalulsz (kaparsz) le a végeg felé közeledve, és ezzel megadod a vesszőnek a kívánt fínom ívelést. Ezt érzi az ember. Közben gyakran ellenőrzöd szemmel, forgatva a pálcát, hogy egyenletes és finoman íves-e a vékonyítás. Ezt csiszolóvászonnal tovább lehet és kell pontosítani. Ha a csiszolóvászonal mint egy pánttal körülfogod a vesszőt és a vásznat közvetlen alatta fogod meg az ujjaiddal, akkor a kialakult alagut magától ogja a kerek keresztmetszetet, és a ráfeszülés miatt az ívességet kialakítani. Érdemes megpróbálkozni vele egy már leamortizálódott vesszőn! Jó mulatást és lődözést!
Üdv,
okuz
Vissza az elejére
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Aug. 02 Hétf., 10:03 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hm. Nagyobb trüvájnak képzeltem el, mint ahogy leírtad.
Mondjuk a hidegenyvvel való tököléshez nem sok kedvem van, csak inat és hidegenyvet lehet használni, vagy bármilyen bandázsolás megteszi, valamilyen kétkomponensű ragaccsal, mint a normál nyílvesszőknél?
Számomra nem fontos a történelem-hűség, mivel a hosszúíjhoz amúgyse nagyon csináltak ilyen vesszőket az angol gyalogok, ha jól tudom.
okuz
Öreg róka
Öreg róka

HozzászólásElküldve: 2004 Aug. 02 Hétf., 10:15 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kapitalista! Hidegenyv=Tapétaragasztó! Jó töményen. Kis mennyiségek kellenek csak.
Asszem a robinhúdok tényleg nem csináltak ilyeneket. A dongás vessző nomád buli volt. De attól még ki lehet próbálni!
Vissza az elejére
kapitalista
Rendszeres fórumozó
Rendszeres fórumozó

HozzászólásElküldve: 2004 Aug. 02 Hétf., 10:23 am    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

okuz írta:
Kapitalista! Hidegenyv=Tapétaragasztó! Jó töményen. Kis mennyiségek kellenek csak.
Asszem a robinhúdok tényleg nem csináltak ilyeneket. A dongás vessző nomád buli volt. De attól még ki lehet próbálni!

Tapétaragacs. Király. Smile
A dongás a rep-tualjdonságai miatt tetszett meg, meg azért, mert lehet vele barkácsolni. Ez az egyik kedvenc részem, mióta az első 2 vesszőm elkészült. Very Happy Csinálni valamit és kipróbálni, hogy jó-e? Smile

Az első 2 vesszőm maradéka (1 db) jó szarul repül, kicsit kemények lettek a 40# -hoz képest, meg az átmérőjük is nagy talán, viszont k.jól néznek ki. Very Happy
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Barkácsolás Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3 ... 109, 110, 111  Következő
1 / 111 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban